Публикувано на: 3.9.2017 г.
Косопад: Какво трябва да знаеш
Косопадът е често срещан и доста неприятен проблем, който притеснява много жени и… мъже. Действително ли има за какво да се тревожим толкова? Как да се справим с проблема и какво наистина трябва да знаем за него? Прочети по-надолу:
Косопадът е съвсем нормално явление, свързано с естествения жизнен цикъл на косата, и като такова не бива да предизвиква притеснения. Онова, което би могло да ни разтревожи, е прекомерната загуба на коса, която може да има различен произход.
Всеки ден губим приблизително по 50-100 косъма, но всъщност броят зависи от много индивидуални фактори. Ако забележиш, че изведнъж четката и възглавницата ти се покриват с повече коса от обикновено, не се колебай и действай!
Причини за косопада
Дори да не изглежда така на пръв поглед, косата е не просто признак за красота, но и силно чувствителен барометър за нашата физическа форма и за цялостното ни здравословно състояние. Косата пада по-интензивно през пролетта и есента, особено ако през лятото е била излагана продължително време на слънце, а през зимата диетата ни е включвала беден набор от витамини.
Косопадът често се усилва в резултат на недостатъчно балансирана схема за отслабване, по време на болест и антибиотично лечение, по време на хормонални колебания, както и като последица от продължителен стрес.
Ако косата ти наистина остава в ръцете на пълни шепи, силно препоръчително е да си направиш обикновен кръвен тест! Попитай лекаря си за това!
ВНИМАНИЕ!
Засиленият косопад е нормално явление след, например, бременност или кърмене, но може да възникне и като резултат от хормонална контрацепция или тютюнопушене. Резките промени в количеството на падащата коса може да подсказват не само козметичен проблем, но и да бъдат сигнал за болест. Не ги пренебрегвайте!
Външни причини за косопада
Косата започва да пада не само по медицински причини, но и заради собствената ни неправилна грижа. Косата има деликатна и сложна структура. Основният ѝ компонент е кератинът – протеин, който защитава косъма от увреждане отвътре, но за съжаление ние не подпомагаме този процес.
Боядисването, сушенето, изправянето или къдренето на косата могат сериозно да отслабят състоянието ѝ, особено когато се прави некомпетентно и без да се полагат нужните грижи по време на процеса.
Увредената, изсушена коса не само изглежда по-лошо, но и жизненият ѝ цикъл се съкращава – косопадът се засилва.
Ако си забелязала такъв проблем, не се колебай, а започни подходяща терапия! Не забравяй, че окапалата коса няма как да се възстанови – трябва да се изчака до порастването на нова, а това обикновено отнема поне няколко месеца.
НАШИЯТ СЪВЕТ:
Ако често си правиш прическа с маша за къдрене или с изправяща преса, използвай спрей за топлинна защита Аdvanced Techniques. Той предпазва косата от дехидратация, ускорява и улеснява оформянето на прическата и защитава косата от възможно топлинно увреждане.
Как да се борим с косопада?
В случай на недостиг в приема на витамини и хранителни вещества, е препоръчително да положиш специални грижи и да балансираш диетата си с подходяща храна, която няма как да бъде заместена от хранителни добавки или вълшебни хапченца. Увери се, че диетата ти осигурява достатъчно протеини, желязо и биотин (вид витамин В) и приложи подходяща терапия за подсилване на косата.
Както при всички останали козметични проблеми, онова, което наистина има значение, са твоите ежедневни навици, а не временните мерки. Увери се, че използваш най-подходящия шампоан, който не утежнява косата и се бори с косопада. Използвай редовно балсам или серум с многостранно действие.
Ако не ти допадат продукти, който изискват нанасяне върху скалпа и изчакване преди изплакването, изпробвай кремоообразния серум в тубичка – той е идеален за подхранване на косата, без да я претоварва, и допълнително предотвратява косопада. Тази терапия може да ти спести до 1500 косъма месечно! Резултатите ще изумят не само теб!